Svobodný kancelářský balík LibreOffice koncem září oslavil své čtvrté narozeniny a ve svém krátkém životě stihl zásadně zahýbat trhem s kancelářskými balíky. LibreOffice 4.4 bude obsahovat spoustu novinek. Vydání se očekává na přelomu ledna a února 2015.

V připravované verzi 4.4 kancelářského balíku LibreOffice nás čeká spousta zajímavých novinek. Mnoho jich implementovali studenti, kteří se účastnili různých projektů v rámci letošního Google Summer of Code pod vedením zkušených vývojářů LibreOffice.

Do této kategorie spadá například podpora Microsoft OneDrive a Microsoft SharePoint, respektive přímého ukládání do nich. Import souborů z programu Adobe PageMaker, výběr šablon ve startovacím centru, vylepšený výběr grafických témat nebo nové GUI pro výběr barev.

Z dalších novinek lze zmínit například šablony pro hlavní dokument, textovou oblast v grafických tvarech, vylepšení přechodů mezi snímky v OpenGL, možnost chránit heslem proti úpravám dokumenty programů Impress a Draw, vylepšené ovládání nápovědy nebo podpora řady další multimediálních typů při vkládání do dokumentů.

Nejvíce novinek má tradičně připravený textový procesor. Objevuje se Master Document Templates, což je hromadná šablona pro více dokumentů stejného typu – například pro knihy a podobné dokumenty, lze díky tomu pěkně jednoduše stylizovat. Další novinkou je možnost používat zaoblené rohy u tabulek a zlepšené menu u výběru stylů.

Co naopak nemusí potěšit, je odstranění podpory zobrazování dokumentů ve webových prohlížečích prostřednictvím zastaralého a postupně opouštěného NPAPI.

Během dvou týdnů bude k dispozici první alfaverze, ostré vydání LibreOffice 4.4 je plánováno na přelom ledna a února 2015.